Wiceszef MON odwiedził polskich żołnierzy w Niemczech

/ http://www.wojsko-polskie.pl/pl/articles/z-zycia-wojska-s/wiceminister-na-cwiczeniu-pk-allied-spirit-viii-42018-01-29/

Wczoraj wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski przebywał z roboczą wizytą w Ośrodku Szkoleniowym Armii USA (Joint Multinational Readiness Center) w Hohenfels podczas międzynarodowego ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Allied Spirit VIII. Wiceszefowi MON-u towarzyszyli Dowódca Generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika oraz dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Rajmund Andrzejczak — informuje portal wojsko-polskie.pl.

Podczas ćwiczenia obecni byli także Zastępca Dowódcy Wojsk Lądowych w Europie gen. dyw. Timothy McGuire oraz Dowódca Ośrodka Szkoleniowego w Hohenfels gen. bryg. Antonio Aguto.

Ćwiczenie organizowane jest  dwa razy w roku przez Dowództwo Wojsk Lądowych w Europie (United Army in Europe). Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności i gotowości Sił NATO. W br. Polska po raz pierwszy uczestniczy w tym przedsięwzięciu szkoleniowym w ponadstandardowym wymiarze (ok. 1300 żołnierzy). Wśród ćwiczących znajdują się m. in. żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód z Elbląga, którzy wchodzą w skład kierownictwa ćwiczenia — czytamy na portalu.

W ćwiczeniu trwającym od 15 stycznia do 5 lutego 2018 r. udział bierze blisko 4100 żołnierzy. Ponad połowa to Amerykanie, obok których ćwiczą żołnierze z Albanii, Czech, Danii, Kanady, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Źródło: wojsko-polskie.pl.

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dewastacja kapliczek Kalwarii Wejherowskiej. Odpowiedzialni - dwaj 11-latkowie i ich młodszy kolega

Kalwaria Wejherowska, Kaplica Trzech Krzyży, zdjęcie ilustracyjne / By Cezary H. - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35691186

Straż Miejska i policja w Wejherowie (Pomorskie) ustaliły, że to pięciu chłopców zdewastowało niedawno dwie kapliczki Kalwarii Wejherowskiej. Potłukli kamieniami dachówki i osiem reflektorów, a na ścianach jednej kapliczki nanieśli napisy.

O ustaleniu personaliów trzech sprawców poinformowała w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej Straż Miejska w Wejherowie. Jak wyjaśniono, w zidentyfikowaniu sprawców pomogły zapisy miejskiego monitoringu. Dzięki nagraniom strażnicy ustalili personalia jednego z wandali - 11-latka. Chłopiec przyznał się do dewastacji i wskazał dwóch kolegów: 11- i 9-latka, którzy wraz z nim dopuścili się wandalizmu.

Personalia dwóch kolejnych chłopców – 11-latków, którzy także mieli ostatnio przyczynić się do zniszczenia tych samych kapliczek - ustaliła wejherowska policja.

Zniszczonych zostało osiem halogenowych reflektorów, które oświetlały dwie kapliczki, a na jednej potłuczono dachówki i zniszczono ściany (naniesiono na nie różne napisy). Zarządca Kalwarii - Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych, wycenił straty na ponad 20 tys. złotych.

Rzecznik prasowa wejherowskiej policji Anetta Potrykus poinformowała, że o karze dla sprawców zniszczeń zdecyduje sąd dla nieletnich.

Kalwarię Wejherowską tworzy ponad 20 kaplic ulokowanych w dolinach i na trzech wzgórzach, którym nadano biblijne nazwy – Góra Oliwna, Syjon i Golgota. Większość kaplic powstała w drugiej połowie XVII wieku. Układają się w szlak mierzący około 5 km.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl