Marcin Horała przewodniczącym komisji śledczej ds. VAT

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Poseł PiS Marcin Horała został wybrany przewodniczącym komisji śledczej ds. VAT, a posłowie Kazimierz Smoliński (PiS) i Marek Jakubiak (Kukiz'15) - jego zastępcami. Pierwsze, robocze posiedzenie komisji zaplanowane jest na najbliższy wtorek na godz. 11.

W piątek po południu komisja zebrała się na swym inauguracyjnym posiedzeniu. Wcześniej tego dnia Sejm wybrał jej skład. Z rekomendacji PiS zasiedli w niej: Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek oraz Andrzej Matusiewicz. PO reprezentuje Zbigniew Konwiński, Nowoczesną - Mirosław Pampuch, Kukiz'15 - Marek Jakubiak, a klub PSL-UED - Genowefa Tokarska.

Pierwsze obrady komisji poprowadził wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Posłowie najpierw wybrali przewodniczącego komisji. Kandydaturę Horały zgłosił Kazimierz Smoliński; poparli ją posłowie PiS oraz Marek Jakubiak. Od głosu wstrzymali się: Zbigniew Konwiński i Mirosław Pampuch.

Następnie Horała zaproponował, by wiceprzewodniczącymi komisji zostali: Smoliński i Jakubiak. Za ich wyborem opowiedzieli się posłowie PiS; Konwiński, Pampuch i Jakubiak wstrzymali się od głosu. Nieobecna podczas piątkowego posiedzenia komisji była posłanka PSL Genowefa Tokarska.

Pierwsze robocze posiedzenie komisji przewodniczący Horała zwołał na najbliższy wtorek na godz. 11. Przedmiotem obrad ma być omówienie dokumentów, o które komisja zwróci się m.in. do Ministerstwa Finansów.

Powołana na początku lipca komisja śledcza ds. VAT ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z podatku od towarów i usług oraz akcyzy, a ponadto ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Komisja zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. Zdaniem PO okres ten należałoby wydłużyć o lata rządów PiS, czyli do lipca 2018 roku. Klub PO jeszcze w piątek ma zamiar złożyć w tej sprawie projekt zmian w uchwale o powołaniu komisji ds. VAT.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

„To jeden z ważniejszych punktów programu PiS” – zapewnia minister. I punktuje poprzedników z PO-PSL

/ Andrzej Pobiedziński/freeimages.com

– Na najbliższej konwencji wyborczej Prawa I Sprawiedliwości, która odbędzie się w najbliższą niedzielę w Sandomierzu, będziemy prezentować nasz program rolny – powiedział w rozmowie z PAP minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa przypomniał, że "premier podpisał rozporządzenie o wyznaczeniu terminu wyborów, rozpoczyna się formalnie kampania wyborcza".

Polityka rolna to jeden z ważniejszych punktów programu naszej partii. Na obszarach wielskich żyje ok. 40 proc. ludności Polski i ci ludzie muszą także żyć godnie korzystając z różnych dóbr socjalnych i osiągać odpowiednie dochody – dodał.

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że "PiS ma inne podejście do polityki rolnej niż nasi poprzednicy".

To już widać chociażby w dotychczas uchwalonych ustawach. Przede wszystkim jesteśmy przekonani, że rolnictwo - to jest jeden z ważniejszych kierunków rozwoju gospodarczego Polski. Postawienie na rozwój obszarów wiejskich oznacza szersze wykorzystanie zasobów polskiego rolnictwa i polskiej wsi. Program rolny nie dotyczy tylko samego rolnictwa, chce także przywrócić rangę i znaczenie obszarów wiejskich, które zaczęły być marginalizowane. Poprzednia koalicja rządząca realizowała politykę polaryzacyjno-dyfuzyjną, która polegała na wzmocnieniu 8-9 najwyższych miast w Polsce. To tam miały powstać wielkie inwestycje i miejsca pracy. Miasta te miałyby zasycać ludność wiejską zapewniając im lepszy byt i w ten sposób miał następować rozwój kraju - to była bzdura. Moja formacja polityczna uważa, że wieś jest równoprawnym miejscem do życia i rozwoju dla wszystkich mieszkańców Polski – dodał.

Minister podkreślił, że rząd chce rozwijać wieś w zakresie infrastruktury technicznej.

Tworzymy wielomiliardowy fundusz budowy dróg lokalnych. W tym zakresie są ogromne zaniedbania, na 200 tys. km dróg lokalnych 120 tys. km wymaga naprawy. Jest to też kwestia dokończenia budowy wodociągów na wsi. Tu już nie ma jakiś wielkich dramatów, ale ok. 10 proc. miejscowości nie ma bieżącej wody z wodociągów. Istnieje problem kanalizacji. Tam, gdzie jest zwarta zabudowa, powstanie kanalizacja zbiorcza. Odtwarzamy usługi publiczne - komunikację publiczną np. autobusową, kolejową np. wprowadzając m.in. szynobusy. Chcemy ratować infrastrukturę społeczną - przedszkola, szkoły, placówki służby zdrowia. Przywracamy komisariaty policji na wsi. Do tej pory udało się wznowić prace ponad 100 takich posterunków – wskazywał.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl