Marcin Horała przewodniczącym komisji śledczej ds. VAT

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Poseł PiS Marcin Horała został wybrany przewodniczącym komisji śledczej ds. VAT, a posłowie Kazimierz Smoliński (PiS) i Marek Jakubiak (Kukiz'15) - jego zastępcami. Pierwsze, robocze posiedzenie komisji zaplanowane jest na najbliższy wtorek na godz. 11.

W piątek po południu komisja zebrała się na swym inauguracyjnym posiedzeniu. Wcześniej tego dnia Sejm wybrał jej skład. Z rekomendacji PiS zasiedli w niej: Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek oraz Andrzej Matusiewicz. PO reprezentuje Zbigniew Konwiński, Nowoczesną - Mirosław Pampuch, Kukiz'15 - Marek Jakubiak, a klub PSL-UED - Genowefa Tokarska.

Pierwsze obrady komisji poprowadził wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Posłowie najpierw wybrali przewodniczącego komisji. Kandydaturę Horały zgłosił Kazimierz Smoliński; poparli ją posłowie PiS oraz Marek Jakubiak. Od głosu wstrzymali się: Zbigniew Konwiński i Mirosław Pampuch.

Następnie Horała zaproponował, by wiceprzewodniczącymi komisji zostali: Smoliński i Jakubiak. Za ich wyborem opowiedzieli się posłowie PiS; Konwiński, Pampuch i Jakubiak wstrzymali się od głosu. Nieobecna podczas piątkowego posiedzenia komisji była posłanka PSL Genowefa Tokarska.

Pierwsze robocze posiedzenie komisji przewodniczący Horała zwołał na najbliższy wtorek na godz. 11. Przedmiotem obrad ma być omówienie dokumentów, o które komisja zwróci się m.in. do Ministerstwa Finansów.

Powołana na początku lipca komisja śledcza ds. VAT ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z podatku od towarów i usług oraz akcyzy, a ponadto ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Komisja zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. Zdaniem PO okres ten należałoby wydłużyć o lata rządów PiS, czyli do lipca 2018 roku. Klub PO jeszcze w piątek ma zamiar złożyć w tej sprawie projekt zmian w uchwale o powołaniu komisji ds. VAT.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ambasador USA w Polsce o wizach: "To może być ostatnia sprawa, którą załatwię, ale jestem zdeterminowana"

Georgette Mosbacher / twitter.com/USAmbPoland

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher była gościem w programie radiowym RMF FM. Jej słowa napawają optymizmem, szczególnie jeżeli chodzi o temat najbardziej oczekiwany przez Polaków. Ambasador przyznała, że Polska powinna być objęta programem bezwizowym i postara się, by doszło do tego jak najszybciej.

W wywiadzie poruszono m.in. kwestię współpracy polsko-amerykańskiej. Podkreślono, że jest ona łatwiejsza, jeśli ludzie nie muszą występować o wizy. Ambasador pytana, czy sądzi, że w czasie jej misji w Polsce problem zostanie rozwiązany lub rozwiąże się sam, oceniła, że Polska powinna być objęta programem bezwizowym.

"Powiem tak. Jestem ambitna. Nie lubię przegrywać. Nie mogę usprawiedliwić faktu, że nie byliście dotąd objęci programem bezwizowym. Powinniście być"

- powiedziała Mosbacher.

Jak dodała, jej stanowisko w tej sprawie jest bardzo jasne, ale to nie wystarczy.

"Wiem, że sprawa zyskała teraz należną jej uwagę na wysokim szczeblu w Waszyngtonie. Mamy już plan działania, a skoro już powiedziałam, że zależy mi na wynikach, chcę go przedstawić i wprowadzić w życie. To może być ostatnia sprawa, którą załatwię, ale jestem zdeterminowana, by ten program bezwizowy przeprowadzić"

- podkreśliła.

Ambasador pytana była również o możliwości budowy stałej amerykańskiej bazy w Polsce. "Nie sądzę, szczerze mówiąc, by akurat hasło Fort Trump było najważniejsze. Po prostu zostało rzucone. Natomiast z całą pewnością sprawie stworzenia stałej bazy przyglądamy się bardzo uważnie" - zaznaczyła.

- Staramy się zrozumieć i przeanalizować, jak mogłaby wpisać się w amerykańską politykę obrony i odstraszania w regionie. Wiem, że USA chcą zrobić wszystko, co w naszej mocy, by nasze relacje wzmocnić, by wzmocnić ich znaczenie w NATO. Mogę powiedzieć, że sprawa ma duże poparcie. Czym to się finalnie zakończy, nie wiem, ale w ciągu kilku miesięcy czegoś się dowiemy 

- mówiła Mosbacher.

"Mogę powiedzieć z dużym przekonaniem, że Polska otrzyma wiele z tego, czego oczekuje. Siła militarna Polski jest po prostu w interesie obu naszych krajów"

- zapewniła ambasador.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl