Paderewski, mąż stanu i książę polskiej niepodległości. WYSTAWA

/ Fot. Bartłomiej Kosiński/ mat.pras.

W środę 18 lipca w Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 odbył się wernisaż wystawy pt. „Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż Stanu. Filantrop“ zorganizowany przez Fundację Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Warszawie. Honorowym gościem wydarzenia był Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, który otworzył wystawę i w ten sposób symbolicznie zainaugurował projekt.

Wernisaż rozpoczął się prelekcją prof. Jana Żaryna pt. „Ignacy Jan Paderewski i jego wkład w odbudowę Państwa Polskiego”. Był to swoisty wstęp do informacji oraz zdjęć, które zgromadzono na wystawie. Wykład profesora dotyczył politycznego życiorysu Ignacego Jana Paderewskiego i przybliżył słuchaczom jego niezwykła finezję dyplomatyczną w kluczowym momencie kształtowania się niepodległej Rzeczypospolitej. Wśród gości wydarzenia byli m.in. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, przedstawiciele Kancelarii Premiera, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Polacy z Ukrainy i Włoch.  

Przedstawiona w Domu Polonii ekspozycja składa się z siedemnastu plansz, na których znajdziemy zdjęcia oraz opisy fragmentów życia wybitnego kompozytora. Ignacy Jan Paderewski został ukazany nie tylko jako muzyk i orędownik polskiej sprawy, ale również jako wielki filantrop, zręczny dyplomata i zasłużony mąż stanu. Zgromadzone na wystawie fotografie pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego.   Bohater wystawy, jak nikt inny, działał na rzecz Polski za granicą. Niewątpliwy szacunek, jakim darzyli go politycy i dyplomaci z całego świata był tego wyrazem. Dotarcie z przekazem do osób nieznających języka polskiego jest kluczowym celem wystawy, dlatego ekspozycja została przygotowana także w języku angielskim.  

Projekt „Paderewski w Służbie Niepodległej” składa się z wystawy, cyklu seminariów oraz recitalu fortepianowego. Ekspozycja, w lipcu oraz sierpniu, będzie podróżowała po instytucjach w Warszawie i okolicy, we wrześniu planowane jest jej pokazanie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Kolejne seminaria odbędą się 28 sierpnia oraz 26 września. Prelegentami będą prof. Marian Marek Drozdowski oraz Pan Marek Dyżewski. Projekt zostanie zakończony recitalem fortepianowym, który odbędzie się na przełomie września i października w Warszawie.  

Celem projektu „Paderewski w Służbie Niepodległej” jest budowanie świadomości historycznej poprzez przypomnienie osoby i działalności Ignacego Jana Paderewskiego.  Jako  postać, która bezpośrednio przyczyniła się do powrotu Polski na mapę świata i premiera rządu, wpisuje się on wyjątkowo w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.  Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. 

Źródło: niezalezna.pl, mat.pras., WOK


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi
Wczytuję komentarze...

„To jeden z ważniejszych punktów programu PiS” – zapewnia minister. I punktuje poprzedników z PO-PSL

/ Andrzej Pobiedziński/freeimages.com

– Na najbliższej konwencji wyborczej Prawa I Sprawiedliwości, która odbędzie się w najbliższą niedzielę w Sandomierzu, będziemy prezentować nasz program rolny – powiedział w rozmowie z PAP minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa przypomniał, że "premier podpisał rozporządzenie o wyznaczeniu terminu wyborów, rozpoczyna się formalnie kampania wyborcza".

Polityka rolna to jeden z ważniejszych punktów programu naszej partii. Na obszarach wielskich żyje ok. 40 proc. ludności Polski i ci ludzie muszą także żyć godnie korzystając z różnych dóbr socjalnych i osiągać odpowiednie dochody – dodał.

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że "PiS ma inne podejście do polityki rolnej niż nasi poprzednicy".

To już widać chociażby w dotychczas uchwalonych ustawach. Przede wszystkim jesteśmy przekonani, że rolnictwo - to jest jeden z ważniejszych kierunków rozwoju gospodarczego Polski. Postawienie na rozwój obszarów wiejskich oznacza szersze wykorzystanie zasobów polskiego rolnictwa i polskiej wsi. Program rolny nie dotyczy tylko samego rolnictwa, chce także przywrócić rangę i znaczenie obszarów wiejskich, które zaczęły być marginalizowane. Poprzednia koalicja rządząca realizowała politykę polaryzacyjno-dyfuzyjną, która polegała na wzmocnieniu 8-9 najwyższych miast w Polsce. To tam miały powstać wielkie inwestycje i miejsca pracy. Miasta te miałyby zasycać ludność wiejską zapewniając im lepszy byt i w ten sposób miał następować rozwój kraju - to była bzdura. Moja formacja polityczna uważa, że wieś jest równoprawnym miejscem do życia i rozwoju dla wszystkich mieszkańców Polski – dodał.

Minister podkreślił, że rząd chce rozwijać wieś w zakresie infrastruktury technicznej.

Tworzymy wielomiliardowy fundusz budowy dróg lokalnych. W tym zakresie są ogromne zaniedbania, na 200 tys. km dróg lokalnych 120 tys. km wymaga naprawy. Jest to też kwestia dokończenia budowy wodociągów na wsi. Tu już nie ma jakiś wielkich dramatów, ale ok. 10 proc. miejscowości nie ma bieżącej wody z wodociągów. Istnieje problem kanalizacji. Tam, gdzie jest zwarta zabudowa, powstanie kanalizacja zbiorcza. Odtwarzamy usługi publiczne - komunikację publiczną np. autobusową, kolejową np. wprowadzając m.in. szynobusy. Chcemy ratować infrastrukturę społeczną - przedszkola, szkoły, placówki służby zdrowia. Przywracamy komisariaty policji na wsi. Do tej pory udało się wznowić prace ponad 100 takich posterunków – wskazywał.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl