Pamięci ks. Mariana Kilichowskiego

/ arch. autora

We wtorek 25 września w godzinach wieczornych, po ciężkiej chorobie zmarł ks. Marian Kilichowski, wieloletni proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dzierżawach, gorliwy duszpasterz zaangażowany w Ruch Światło-Życie, pracę z młodzieżą i ruch pielgrzymkowy. Żył lat 66, z czego w kapłaństwie przeżył 40 lat. Od 1989 roku pełnił funkcję proboszcza parafii w Dzierżawach.

Księdza Mariana poznałem w 1995 roku, kiedy jako klerycy salezjańscy zostaliśmy przez niego zaproszeni do udziału w pielgrzymce z Dzierżaw na Jasną Górę, która wchodziła w skład pielgrzymki konińskiej. Powierzył nam wówczas muzyczną animację grupy i zachęcił do przygotowania pierwszych w naszym życiu pielgrzymkowych konferencji. To była dobra szkoła. Wiele się od niego jako klerycy uczyliśmy.


Od 1996 roku dołączyliśmy do grupy dzierżawskiej z młodzieżą z salezjańskiego ruchu ewangelizacyjnego „Pustynia Miast”. Wędrowaliśmy z nią przez kilka lat, zanim nie utworzyliśmy własnej pielgrzymki, która wyruszała z Byczyny Kluczborskiej. Ksiądz Marian świetnie mobilizował swoich parafian do pielgrzymowania. Zawsze tworzyli sporą grupę, chociaż miejscowość to nie liczna, do tego ludzie w większości żyli z pracy na roli. Pomimo tego, tak porządkowali swój kalendarz, aby w sierpniu wyruszyć na pątniczy szlak.


Dzierżawy stały się dla nas przystanią na kilka lat. Ksiądz Marian zawsze witał nas z otwartym sercem. Z czasem i tu powstała wspólnota Pustyni Miast, także w pobliskich Świnicach Warckich. Na terenie tej z kolei parafii znajduje się wieś Głogowiec, gdzie urodziła się św. s. Faustyna Kowalska. W jej domu zawierzyliśmy jednego roku naszą wspólnotę Miłosierdziu Bożemu, prosząc byśmy w ramach nowej ewangelizacji z radością w duchu św. Jana Bosko podejmowali nowe wyzwania. To był czas niezwykły. Zakładaliśmy Przystanek Jezus w Żarach, jeździliśmy głosić Słowo Boże po koncertach rockowych, ewangelizowaliśmy na ulicach wielu miast w Polsce,  w poprawczakach i więzieniach, odwiedzaliśmy chorych i umierających w hospicjach, ruszyliśmy na pielgrzymkowy szlak do Wilna. Z tych doświadczeń z czasem wyrosła też i ogólnopolska pielgrzymka kibiców na Jasną Górę.


Ksiądz marian był wielkim czcicielem św. Jana Bosko. Kochał młodzież i zawsze chodził uśmiechnięty. Uczestniczył we wszystkich Światowych Dniach Młodzieży. Był zaangażowany w animację Ruchu Światło- Życie w diecezji włocławskiej, przez lata pełnił funkcję diecezjalnego moderatora tej wspólnoty żywego Kościoła. Razem z Pustynią Miast organizowaliśmy wraz z nim w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia Marsze dla Życia i Marsze dla Jezusa we Włocławku.


To był prawdziwie boży Kapłan. Świadek wiary w Zmartwychwstanie! W ubiegłych latach widywaliśmy się sporadycznie. Zawsze miło wspominał salezjańską młodzież i ucinaliśmy przyjacielską pogawędkę. Księdza Mariana uściskałem ostatni raz 10 kwietnia tego roku na uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Proboszcz z Dzierżaw bywał na miesięcznicach niemal regularnie.


Niech Pan Bóg wynagrodzi mu wszystko dobro, jakiego dokonał swoją kapłańską posługą, życiem wiecznym. Eksporta do kościoła parafialnego w Dzierżawach odbędzie się w czwartek 27 września o godz. 18.00. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego zostanie odprawiona w piątek 28 września o godz. 11.00. Zmarły kapłan zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym
 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Rowerowy złodziej zatrzymany

Wpadł złodziej rowerów / dolnoslaska.policja.gov.pl

Policjanci z komendy miejskiej we Wrocławiu, realizując czynności operacyjne, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o 26 kradzieży, w tym 11 kradzieży rowerów z terenu miasta. Działając w tej sprawie funkcjonariusze odzyskali już skradziony sportowy jednoślad o wartości ponad 10 tys. złotych. Okazało się, że sprawca kradł również torebki oraz plecaki, a następnie wykorzystywał znajdujące się wewnątrz karty bankomatowe i płacił zbliżeniowo za swoje zakupy.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komisariatu Policji Wrocław - Śródmieście współdziałając z policjantami pionu kryminalnego z wrocławskiej komendy miejskiej, namierzyli mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże mienia. Okazał się nim 28-latek przebywający aktualnie na terenie miasta.

Policjanci mając podejrzenia od pewnego czasu obserwowali mężczyznę mogącego mieć związek z kradzieżami. Funkcjonariusze ustalili, że przebywa on w jednym z miejscowych hosteli. Tam też dokonali jego zatrzymania, ujawniając przy 28-latku też blisko 20 porcji amfetaminy oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw i wykroczeń.

Sprawdzenia potwierdziły, że jest również osobą poszukiwaną listem gończym.

Po dalszych czynnościach okazało się, że mężczyzna ma na swoim koncie 11 kradzieży jednośladów z terenu Wrocławia o łącznej wartości ponad 27 tysięcy złotych. Podejrzany oprócz rowerów kradł również damskie torebki z zawartością, plecaki oraz telefony. W przestępczym procederze miał dostęp do portfeli z pieniędzmi, dokumentów, a także kart bankomatowych. Skradzionymi kartami bankomatowymi dokonał co najmniej 10 nieuprawnionych transakcji zbliżeniowych.

Potwierdzono też, że 28-latek kradł rowery za pomocą nożyc, po czym sprzedawał je przypadkowym osobom lub oddawał do lombardu. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczał na własne potrzeby.

Właśnie w jednym z takich punktów policjanci pionu operacyjnego z Wrocławia odzyskali sportowy rower o wartości ponad 10 tysięcy złotych, który następnie przekazali jego właścicielce. Kobieta nie kryła zadowolenia ponieważ zawodowo wykorzystuje swój jednoślad do treningów i rywalizacji wśród profesjonalistów. Tylko w tym roku, na odzyskanym rowerze, zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Polski w Kryterium Ulicznym, w kategorii do 23 lat.

Zatrzymany przez policjantów 28-latek, trafił prosto do aresztu i usłyszał 26 zarzutów. Przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych czynów. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl