Programiści wspomogą transport publiczny?

/ Pexels; pixabay.com / Creative Commons CC0

Nad rozwiązaniami usprawniających funkcjonowanie transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie przez dobę pracowało w weekend w Tychach kilkudziesięciu programistów. Wykorzystają udostępnione przez Metropolię otwarte dane (open data).

Impreza pod hasłem „Wspólny transport. Wspólne dane” to przedsięwzięcie Metropolii w formule trwającego dobę hackathonu. Tą nazwą określa się kreatywne spotkania, podczas których specjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnych problemów.

W tym wypadku Metropolia liczy na programistów, którzy będą pracowali na przekazanych danych czasowych i ilościowych dotyczących komunikacji publicznej. Ich zadaniem będzie zidentyfikowanie problemów, a następnie zaproponowanie rozwiązań, których celem będzie usprawnienie i ulepszenie funkcjonowania transportu i komunikacji publicznej w GZM.

- Uczestnicy otrzymają od nas różne dane – ilościowe, czasowe, które do tej pory zebraliśmy w toku prac nad platformą otwartych danych. Można powiedzieć, że to prolog do opracowywanej Open Data. Podczas metropolitalnego hackathonu nie narzucamy konkretnych kierunków. Dajemy możliwość swobodnego wykorzystania i interpretacji udostępnionych danych, a także korzystania z dowolnych innych ogólnodostępnych danych publicznych – tłumaczy zastępca dyrektora departamentu projektów i inwestycji w urzędzie metropolitalnym Paweł Krzyżak.

W wydarzeniu może wziąć do 70 uczestników, którzy przez 24 godziny będą pracować w 2-4 osobowych zespołach. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagana jest rejestracja, której można dokonać jeszcze w czwartek za pośrednictwem strony internetowej: gzmhackathon.pl.

Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Miejskim w Tychach, rozpoczynając się o godzinie 13. w sobotę i kończąc dobę później. Jury oceni przygotowane rozwiązania pod względem: innowacyjności, możliwości praktycznego zastosowania, wartości wdrożeniowej i kompletności potencjału biznesowego. Za pierwsze miejsce przewidziano nagrodę 10 tys. zł, za drugie 5 tys. zł, a za trzecie – 3 tys. zł.

O rozpoczęciu prac nad założeniami projektu open data przedstawiciele Metropolii mówili w połowie czerwca br. w Tychach podczas konferencji „Smart Metropolia. Odkrywanie potencjału nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem i gminą”.

Zgodnie z przedstawionymi wówczas informacjami, chodzi o stworzenie platformy i narzędzi (pod hasłem Data Store) do tego, aby móc gromadzić dane i je udostępniać – poczynając od danych operatorów komunikacji, których funkcję Metropolia będzie przejmowała, po inne dane gminne.

Na przykładzie danych operatorów komunikacji pokazane mają zostać możliwości wykorzystania danych, w tym wypadku do zarządzania strategicznego, analizy połączeń – aby np. usprawnić pracę nad nową ich siatką. Zgodnie z pierwotnymi intencjami jeszcze w tym roku udostępnione mają zostać pierwsze dane, w ślad za czym poszłaby praca nad narzędziami ich analizy. Dane mają być udostępniane poprzez stronę internetową z portalem zawierającą m.in. analizy wykonywane na dostępnych danych czy interfejsy umożliwiające ich pobieranie.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Weekendowe utrudnienia w ruchu w Warszawie

/ Pixabay/ 1209

W związku z remontem ulic oraz wydarzeniami sportowymi w zbliżający się weekend warszawiacy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Dotyczy to m.in. rejonu ul. Obozowej na Woli, Świątyni Opatrzności w Wilanowie oraz Łazienek Królewskich.

Od piątku od godz. 21, do soboty do godz. 8 drogowcy zamkną ul. Obozową w kierunku al. Prymasa Tysiąclecia. Tam, ze względu na zły stan techniczny drogi na odcinku od ul. Płockiej do Wawrzyszewskiej, wymieniona zostanie nawierzchnia. Objazd został wytyczony ulicami J. Ostroroga i Wawrzyszewską. Zamknięty odcinek będzie można objechać także jadąc ulicami Płocką, Wolską i al. Prymasa Tysiąclecia.

W sobotę warszawskie ulice zostaną przejęte przez rowerową pielgrzymkę. Rowerzyści ruszą o godz. 10 sprzed kościoła św. Stanisława Kostki na ul. kard. S. Hozjusza i pojadą trasą: Felińskiego, Krasińskiego, pl. Wilsona, Krasińskiego, Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Grodzka, al. Solidarności, Kapucyńska, Miodowa, pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieściem pod kościół św. Anny.

Potem o godz. 11.30 cykliści wyruszą w dalszą trasę. Przejadą Miodową, Kapucyńską, al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, al. Solidarności, Radzymińską, Kosmowskiej, Grodzieńską, Radzymińską, Naczelnikowską, Księcia Ziemowita, Swojską, Janowiecką do parafii św. Trójcy w Ząbkach.

Kolejny etap pielgrzymki rozpocznie się o godz. 13, gdy uczestnicy wyruszą w kierunku ul. Chełmżyńskiej i dalej ulicami Stepową, Korkową, Związkową, Łysakowską, Kaczeńca, Wydawniczą, Bosmańską, Rzeźbiarską pod kościół Matki Bożej Królowej Polski.

Ostatni odcinek pielgrzymki ruszy o 14.30 i pojedzie z ul. Rzeźbiarskiej ulicami VII Poprzeczną, Wydawniczą, Lucerny, Kadetów, Wałem Miedzeszyńskim, mostem Siekierkowskim, Wałem Zawadowskim, Spiralną, Kobylańską, Łuczniczą, Biedronki, Obornicką, Wiertniczą, Przyczółkową, Klimczaka do Świątyni Opatrzności Bożej.

Również w sobotę odbędzie się inne wydarzenie sportowe - Irena Women’s Run, czyli pięciokilometrowy bieg, poświęcony pamięci Ireny Szewińskiej - najwybitniejszej polskiej lekkoatletki. Celem biegu jest przede wszystkim promocja zdrowego, aktywnego trybu życia wśród kobiet.

Bieg rozpocznie się o godz. 12. Start i meta znajdują się na ul. Agrykola. Uczestniczki przebiegną przez Łazienki Królewskie, a następnie ulicami: Gagarina (jezdnią w kierunku ul. Belwederskiej) – Belwederska – Al. Ujazdowskie – Piękna – Górnośląska – Myśliwiecka i do mety. W związku z tym w sobotę w godz. 11.30-13 ulice na trasie biegu będą wyłączone z ruchu, podobnie jak wyjazd z ul. Parkowej na ul. Gagarina, a także połączenie ulic Klonowej i Bagatela z Al. Ujazdowskimi. Utrzymany natomiast zostanie wyjazd z al. Szucha w ul. Koszykową. Jadący Al. Ujazdowskimi od strony pl. Trzech Krzyży będą musieli skręcić w prawo w ul. Piękną, a z ul. Rozbrat trzeba będzie skręcić w lewo w ul. Łazienkowską.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl