Papież zza żelaznej kurtyny

/ ipn.gov.pl

Zakończyła się krakowska część międzynarodowej konferencji naukowej „Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku sowieckiego”, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i węgierski Komitet Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának) z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na głowę Kościoła. Przez dwa dni obradowali eksperci z wielu krajów. Głównym tematem wykładów była sytuacja kościołów chrześcijańskich w dyktaturach komunistycznych drugiej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Jana Pawła II.

W dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża „Manifest komunistyczny” przegrał z Ewangelią. To było zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią, zwycięstwo prawdy nad kłamstwem.

– powiedział w wystąpieniu otwierającym konferencję prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Szczególnie ciekawa była polemika dr. Andrzeja Grajewskiego, historyka, publicysty, autora książek, zastępcy redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny”, z przedmówcą, dr. hab. Momchilem Metodievem z Bułgarii. Polemika dotyczyła tzw. bułgarskiego tropu w zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r.

Nie twierdzę, że Bułgarzy uknuli plan zamordowania papieża. Nie mamy także dokumentów potwierdzających zlecenie z Moskwy dla Bułgarów. Natomiast wiadomo, że była operacja służb obu krajów, że w kwietniu odbyło się spotkanie wywiadów sowieckiego i bułgarskiego. Nie mamy dokumentów, ale co robią służby po takiej wpadce jak nieudany zamach? Niszczą wszystkie dokumenty.

– przekonywał dr Grajewski, autor licznych publikacji na temat zamachu, m.in. książki „Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”, napisanej wspólnie z prokuratorem Michałem Skwarą z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, który prowadził śledztwo IPN w sprawie zamachu na Jana Pawła II.

Dwa dni obrad podsumował prof. Jan Żaryn (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), który wygłosił wykład, zatytułowany „Jan Paweł II – znaczenie pontyfikatu dla Polski i świata”. Jutro uczestnicy konferencji przejadą do Budapesztu, gdzie na 12 października zaplanowano ostatnie panele dyskusyjne i uroczyste zakończenie obrad w siedzibie węgierskiego parlamentu.

 

Źródło: ipn.gov.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rowerowy złodziej zatrzymany

Wpadł złodziej rowerów / dolnoslaska.policja.gov.pl

Policjanci z komendy miejskiej we Wrocławiu, realizując czynności operacyjne, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o 26 kradzieży, w tym 11 kradzieży rowerów z terenu miasta. Działając w tej sprawie funkcjonariusze odzyskali już skradziony sportowy jednoślad o wartości ponad 10 tys. złotych. Okazało się, że sprawca kradł również torebki oraz plecaki, a następnie wykorzystywał znajdujące się wewnątrz karty bankomatowe i płacił zbliżeniowo za swoje zakupy.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komisariatu Policji Wrocław - Śródmieście współdziałając z policjantami pionu kryminalnego z wrocławskiej komendy miejskiej, namierzyli mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże mienia. Okazał się nim 28-latek przebywający aktualnie na terenie miasta.

Policjanci mając podejrzenia od pewnego czasu obserwowali mężczyznę mogącego mieć związek z kradzieżami. Funkcjonariusze ustalili, że przebywa on w jednym z miejscowych hosteli. Tam też dokonali jego zatrzymania, ujawniając przy 28-latku też blisko 20 porcji amfetaminy oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw i wykroczeń.

Sprawdzenia potwierdziły, że jest również osobą poszukiwaną listem gończym.

Po dalszych czynnościach okazało się, że mężczyzna ma na swoim koncie 11 kradzieży jednośladów z terenu Wrocławia o łącznej wartości ponad 27 tysięcy złotych. Podejrzany oprócz rowerów kradł również damskie torebki z zawartością, plecaki oraz telefony. W przestępczym procederze miał dostęp do portfeli z pieniędzmi, dokumentów, a także kart bankomatowych. Skradzionymi kartami bankomatowymi dokonał co najmniej 10 nieuprawnionych transakcji zbliżeniowych.

Potwierdzono też, że 28-latek kradł rowery za pomocą nożyc, po czym sprzedawał je przypadkowym osobom lub oddawał do lombardu. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczał na własne potrzeby.

Właśnie w jednym z takich punktów policjanci pionu operacyjnego z Wrocławia odzyskali sportowy rower o wartości ponad 10 tysięcy złotych, który następnie przekazali jego właścicielce. Kobieta nie kryła zadowolenia ponieważ zawodowo wykorzystuje swój jednoślad do treningów i rywalizacji wśród profesjonalistów. Tylko w tym roku, na odzyskanym rowerze, zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Polski w Kryterium Ulicznym, w kategorii do 23 lat.

Zatrzymany przez policjantów 28-latek, trafił prosto do aresztu i usłyszał 26 zarzutów. Przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych czynów. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl